MEDsk.eu

previous arrow
next arrow
Slider

Včelí peľ – účinky, užívanie

Včelí peľ sú peľové zrná vyšších rastlín, zbierané, spracované a uložené včelami do buniek plástov, určených k výžive včelstva. Včela po prílete na kvet striasa peľ z peľnice prudkými pohybmi, z chĺpkov ho posúva do peľového košíčka na zadných nohách, pričom ho formuje výlučkami žliaz a nektárom do tzv. peľových obnôžok. Keď sú košíčky plné, odlieta do úľa. Lietavky prinesený peľ ukladajú ich do buniek plástov, mladé včely ich utláčajú a plnia medom. V jednej bunke je približne 20 veľkých obnôžok peľu. Bunky peľom včely nenapĺňajú až po samý vrch, ale len do dvoch tretín. Povrch peľu v bunke dokonale uhladia a zalejú medom. Pri takomto spôsobe uskladnenia, za pomoci cukrov a prítomných baktérií mliečneho kvasenia vzniká kyselina mliečna. Pomocou kyseliny mliečnej sa konzervuje peľ, ktorý si dlho udrží výživnú hodnotu. Tento peľ sa nazýva aj úľový peľ, fermentovaný peľ, perga, alebo včelí chlieb.

Na obrázku v tmavších bunkách je peľ, svetlejšie je med

Získavanie včelieho peľu

Prvý a najčastejší spôsob je získavanie peľu z obnôžok včiel po ich prílete do úľa. Na to slúži peľochyt. Včely musia prechádzať otvormi s priemerom 5 mm. Cez otvor včela prejde až po odpadnutí peľu z košíčka zadných nôh a ten prepadne cez sito do zbernej nádoby. V zbernej nádobe je dno z hustej nerezovej sieťoviny, aby sa peľ vetral a neplesnel. Peľ sa večer z včelstiev vyberá, čistí a suší na sitách v tieni alebo v sušičkách peľu pri teplote do 40 °C .

Druhý spôsob je získavanie peľu z bunky plástu vypichovaním. Ten sa vyberá vypichovátkom. Je to v podstate rúrka, ktorá sa vsunie do bunky a vyberie sa z bunky peĺ, vysunie von z rúrky piestikom. Za polhodinu práce pre Popolušku je možné získať za hrsť fermentovaného peľu – pergy. Plást sa zberom veľmi nezničí a môže ísť nazad do včelstva.

Tretí spôsob je rozrezanie plástu na pásy, jeho zmrazenie a následne rozdrvenie stuhnutého vosku v zariadení na to určenom, to oddelí vosk od peľu vyfukovaním a pretriasaním cez sitá. Toto je spôsob získavania peľu na obchod. Plásty sa pri tom zničia.

Získavanie peľu ubližuje včielkam?

V peľochytoch sú aj otvory vačšie, cez ne si včielky donesú do úľa dostatok peľu. V minulosti, keď sme neodoberali včelstvám peľ, mali plodiská preplnené peľom a včelie kráľovné včely obmedzili často v plodovaní. Nastal nepomer medzi mladuškami – kŕmičkami a rozlohou plodu, ktoré kŕmičky mohli nachovať. Kvôli prebytku mladých včiel – krmičiek, sa kŕmičky začali chovať navzájom a vznikala rojová nálada. Preto pokračujeme v odoberaní peľu, včielkam sa tým neublíži. Práve naopak, zväčšením priestoru na plodovanie sa potlačila rojová nálada, kmeňové včelstvá sa neoslabujú rojením, ostávajú silné, vitálne a dokážu ľahšie čeliť nástrahám modernej doby. Ľudom môžeme pomôcť pri chorobách s kvalitným peľom, na týchto stránkach aj s osvetou a priblížiť im život včelstiev, ktorý je úzko spojený aj so životom ľudstva.

Recept na domácu pergu:

Peľ sám o sebe je pre nás veľmi ťažko stráviteľný. Keby sme guľôčky peľu len tak prehltli a zapili pohárom vody, prešli by našim tráviacim traktom bez využitia všetkých ich vynikajúcich vlastností.

sklenený pohár

100g včelieho peľu

5 polievkových lyžíc prevarenej vlažnej vody

2 polievkové lyžiče medu

Do pohára nasypeme včelí peľ, rozpustený med s vodou nalejeme na peľ a poriadne premiešame. Necháme odkryté dva dni pri izbovej teplote, v tme. Po dvoch dňoch je peľ fermentovaný, vzniknutá kaša má konzistenciu ako peľové zásoby vo včeľom pláste. Pohár uzavrieme viečkom a skladujeme v chladničke.

Na prípravu peľu do 3 dcl skeneného pohára použijeme 2- násobnú dávku v pomere, čiže:

200 g peľu, 10 polievkových lyžíc prevarenej vody, 4 polievkové lyžice medu

Pri fermentácii sa naruši pevný obal peľovych zŕn, vznikne kaša ktorú vie ľudské telo stráviť a tak maximálne využiť všetky aminokyseliny, minerály a vitamíny obsiahnuté v peli.

Skladovanie včelieho peľu

Peľ, podobne ako med, nasáva vlhkosť a pachy z ovzdušia. Preto ho sušený aj perga skladujte v dobre uzavretej nádobe, do 4 °C , najlepšie v chladničke. Väčšie množstvo peľu skladujte v mrazničke v uzavretej nádobe. Po jednom roku uskladnenia stráca peľ 75% svojich vlastností, preto ho  spotrebujte do jedného roka.

Dávkovanie a doba užívania včelieho peľu

Konzumácia 200 g pohára so včelím peľom trvá asi mesiac. Následne si urobte týždňovú prestávku. Optimálne je užívanie niekoľkokrát za rok, hlavne na začiatku ročných období, pred chrípkovými obdobiami a počas zvýšeného výskytu chorých vo vašom okolí.

Pri užívaní včelieho peľu je vhodné znížiť množstvo konzumovanej stravy, zvlášť bielkovín. Existujú výskumy, ktoré dokazujú, že 20 g peľu zodpovedá 1 kg mäsa, včelí peľ je ale omnoho cennejší bielkovinový produt.

Pre dospelých:

Udržiavacia dávka: 10 – 12 g za deň (jedna vrchovatá lyžička je približne 5 g)
Liečebná dávka: 20 – 24 g za deň

Pre deti:

od 3 – 5 rokov: 6 g za deň
od 6 – 12 rokov: 8 g za deň (po 12 roku dieťatka, dávky ako pre dospelých)
Dennú dávku je najlepšie užívať ráno nalačno, po užití nepiť 20 minút.

Keď si dávku potrebujete rozložiť počas dńa, peľ užívajte 30 minút pred jedlom, nikdy nie večer alebo pred spaním.

V prvom trimestri tehotenstva sa neodporúča užívať akékoľvek preparáty, ktoré nemáte schválené gynekológom. V neskorších štádiách tehotnosti a tiež počas dojčenia /zvlášť prvý pol rok života dieťaťa/ ich užívanie zvážte a poraďte sa s lekárom.

Alergie na peľ

V prvom rade treba mať na pamäti, že i keď je včelí peľ, vďaka včelím enzýmom, oproti kvetovému zbavený väčšiny alergénov, predsa len môže u jednotlivcov vyvolať alergické reakcie. Aby sme sa uistili, že naň nie sme alergickí, nanesieme malé množstvo včelieho peľu, resp kašičky ktorú ste si doma vyrobili na kožu (napr. zápästie) a necháme niekoľko minút pôsobiť. V prípade svrbenia alebo začervenania pokožky peľ nekonzumujeme.

Aj v prípade, že nám vyšiel tento „kožný test“ negatívne, sa odporúča nezačínať s užívaním včelieho peľu v plnej dávke, teda celej čajovej lyžičky odrazu. Ruskí odborníci radia začať s polovicou a následne, napríklad obdeň množstvo postupne zvyšovať. Na preventívne účely sa ráno, na lačno konzumuje jedna čajová lyžička (alebo spočiatku len pol). Následne sa odporúča nepiť po dobu minimálne 20 minút. Na terapeutické účely sa rovnakým spôsobom konzumuje včelí peľ 3-krát denne, vždy pred jedlom. Pre zlepšenie chuti a zvýšenie terapeutických vlastností obnôžkového peľu sa môže zmiešať s medom v rovnakom pomere.

Liečebné využitie:

Peľ je označovaný ako najväčší antioxidant, ktorý sa nachádza v prírode. Antioxidanty spomaľujú vývoj mnohých chronických ochorení.

– Pri ochoreniach čriev a ťažkostiach s trávením, zápche nám môže peľ pomôcť vďaka svojmu antibiotickému účinku.

Poruchy spánku a depresie, môže zahnať  vďaka bohatému obsahu zinku a vitamínu B6.

Pri chudokrvnosti a silnej menštruácií môže byť nápomocný vďaka obsahu vitamínov skupiny B a železa.

Pri cukrovke je užitočný vďaka tomu, že  pomáha regulovať hladinu glukózy.

– Pri chorobách pečene, po žltačke, pri cirhóze

– V  boji s vredmi, akné, ekzémami a herpesmi je peľ dobrým pomocníkom vďaka obsahu vitamínov A, C a  obsahu zinku, ktorý pozitívne ovplyvňuje hojenie rán.

– Pri ochoreniach kože a očí je vhodným doplnkom stravy vďaka niekoľkonásobne vyššiemu obsahu Beta-karoténu aký má napr. mrkva. Vitamín A, ktorý je prítomný aj v obnôžkovom peli, zabraňuje starnutiu oka, sietnice i šošovky.

 -Špeciálne ženy môže zaujímať informácia, že včelí peľ spomaľuje proces starnutia a vďaka obsahu aminokyseliny nazývanej Cistín pomáha zastaviť  vypadávanie vlasov.

– Široké spektrum živín, ktoré sa vo včeľom peli nachádzajú posilňuje odolnosť organizmu, pomáha bojovať proti únave a apatii a rovnako tak udržiavať optimálnu telesnú a duševnú kondíciu počas celého dňa.

Znižuje stres a zlepšuje náladu.Táto schopnosť je podmienená tým, že včelí peľ obsahuje všetkých 22 esenciálnych mastných kyselín, práve ktoré sú známe pre svoju schopnosť redukovať stres a vyvolať dobrú náladu. Včelí peľ je tiež dobrým pomocníkom v boji proti migrénam, neurózam či nespavosti, zbavuje únavy.

Podporuje kardiovaskulárny systém, včelí peľ obsahuje antioxidanty, ktoré posilňujú cievy a kapiláry a navyše má silnú schopnosť brániť vzniku krvných zrazenín. Je skvelým pomocníkom pri prevencii srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Navyše, včelí peľ znižuje cholesterol.

-V surovom stave je vhodný na liečbu alergií. Alergénne sú pele nesené vetrom, včelí peľ, teda produkt spracovaný pomocou včelích enzýmov, je bohatý na vitamíny skupiny B, karotenoidy a probiotiká, ktoré sú schopné znižovať citlivosť organizmu na alergie. Mnohé zdroje uvádzajú, že včelí peľ dokáže znížiť alergické reakcie až o 40%.

Posilňuje imunitný systém , vďaka životne dôležitým živinám, ktoré včelí peľ obsahuje, najmä však vďaka vitamínom B, C, D a E, bielkovinám, nukleovým kyselinám a horčíku, je účinným prostriedkom na zvýšenie našej odolnosti voči jednoduchším epidémiám chrípky či prechladnutiam. Je účinný pri detoxikácii organizmu . Včelí peľ čistí, upravuje a chráni črevnú mikroflóru a udržuje jej priechodnosť. Navyše je veľmi bohatý na selén, ktorý je v našom tele zodpovedný za odstraňovanie toxínov. V tejto súvislosti sa spomína aj jeho protinádorová aktivita. Peľ sa nedoporučuje užívať pri onkologických ochoreniach, vzhľadom na vyššiu výživu a podporu od včelieho peľu by dostali aj choré bunky! Pri onkologických ochoreniach je vždy najlepšie sa poradiť s lekárom.

Kozmetické účely

Návod na pleťovú masku zo včelieho peľu:
Veľmi jemne zomelieme 1 kávovú lyžičku včeliehopeľu a dôkladne ju rozmiešame s čerstvým žĺtkom. Túto zmes ihneď natrieme na tvár a šiju a ľahko masírujeme. Necháme pôsobiť aspoň pol hodiny. Po niekoľkých takýchto aplikáciách sú výsledky veľmi pôsobivé.

Maska sa dá vymiešať aj v mixéri s polovičkou kávovej lyžičky medu, čím sa efekt ešte zväčší.

Odkiaľ kúpiť včelí peľ?

Ak máte v blízkosti včelára, ktorého dobre poznáte, včelári v čistom prostredí, kupujte peľ od neho, internetu či tržnici sa vyhnite oblúkom. Keď ste nútení si peľ alebo med kúpiť od niekoho, koho nepoznáte, buďte ostražití.

Pri včeľom peli s podozrivo nízkou cenou okolo 9-10 EUR za 1kg môže ísť o:

peľ, ktorý zbierali včely, ktoré sú liečené antibiotikami (na Slovensku prísne zakázané),

dovezený peľ, napr. z Ukrajiny, kde sú antibiotiká pri liečení včiel povolené, a tiež v tejto krajine nie sú tak prísne potravinové smernice, keďže krajina ešte nie je v EU, a aj zásady všeobecného včelárenia sú dosť odlišné, pretože potrebujú zarobiť na kvantite za každú cenu,

peľ zbieraný z oblasti, kde je vysoký výskyt smogu, a preto sa ho včelár chce rýchlo zbaviť ponukou nízkej ceny,

peľ, ktorý bol u včelára skladovaný viac ako 1 rok, a teda peľ už stráca svoje kvalitatívne vlastnosti,

peľ, ktorý bol nevhodne skladovaný, napríklad na slnečnom a vlhkom mieste.

peľ zbieraný na poľnohospodárskych plodinách ošetrovaných postrekmi

Farba sa môže mierne líšiť podľa počasia. Ľudia sa často z neznalosti siahnu k čisto žltému peľu. Žltý peľ včelstvá spravidla prinesú z repky olejky. Tá býva niekoľko krát striekaná počas vegetácie. Postreky spôsobujú úhyn včelstiev, ich oslabenie. Tu vyvstáva otázka nad používaním peľu aj z repky olejky. Ide v prvom rade o včelára a jeho informovanosti o striekaní poľnohospodárom. Tiež aj o informovaní poľnohospodára.

Uvediem príklady.

V dolete včiel je repka olejka i pšenica. Postrek sa vykoná v noci, cieľová plodina je pšenica, včelár sa preto neinformuje. Včielky ráno vyletia na pšenicu a berú postrek ako vodu, dôjde k úhynu. Pôdohospodár striekať musí, bez toho sa nezaobíde dnešné poľnoshospodárstvo.

Pri striekaní repky je včelár informovaný ak nechal kontakt na seba u pôdohospodára, včelstvá ráno zavrie, vypustí po zaschnutí postreku. Peľ sa zobratý toho dňa zlikviduje a ďalší deň sa už zbiera nový, čerstvý.

Peľ niektorých druhov rastlín dozrieva vo dne aj noci, niektorých aj behom 10 – 30 minút denne. Väčšina rastlín v strednej Európe poskytuje peľ v dobe medzi 7. a 17. hodinou.

Z uvedeného je jasné, že ide hlavne o včelára, aký peľ vám predá, či sa dodržia časové odstupy od postreku po zber peľu. Ak včelára poznáte ako poctivého človeka, aj peľ z repky olejky je v poriadku, kúpte u neho.

Prioritne by som siahol po peli, ktorý nie je vábne čisto žltý, ale je pomiešaný, rôznofarebný, nie len čisto žltý zbieraný z monokultúry.

Repka olejka v dosahu môjho trvalého stanovišťa nie je, aj postreky vďaka 1. ochrannému pásmu sú zakázané. Peľochyty nasadzujem včelstvám pred kvitnutím čerešne, včielky postupne zbieraju peľ z ovocných stromov, agáta, lipy, kvetov maliny, pestreca a iných liečivých byliniek do začiatku augusta.

Ak si chcete zabotanizovať

farba peľu rastlina
biela jedľa
bielosivá malina
červenkastá broskyňa
krvavočervená hluchavka, divozel
tmavočervená pagaštan konský
fialová pichliač poľný
modrastá facélia
sivozelená vlčí mak
žltkastá vŕbovka, šalvia, lucerna
bielo žltá kukurica, ríbezľa, javor
svetložltá hruška, jabloň
citrónová horčica, kapusta repková
červenožltá materina dúška, púpava
okrovo žltá jelša lepkavá
zelenožltá mak siaty, konopa siata
zlatožltá slnečnica
žltobiela kostihoj lekársky
žltá uhorka, tekvica
tmavožltá vika huňatá
hnedastá breza biela
tmavohnedá ďatelina lúčna
žltohnedá vičenec vlkolistý
hnedožltá čerešňa, višňa

Zdravotné a výživové tvrdenia

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ kupujúci požaduje presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny musí kupujúci pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom!

Rady, informácie a recepty, ktoré sú uvedené na webstránke predávajúceho nenahrádzajú rady lekára. Sú len osobným odporúčaním predávajúceho. Predávajúci nenesie zodpovednosť za nesprávny výklad obsahu. Kupujúci má sám zodpovednosť za svoj zdravie.

Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Predávajúci odporúča preto všetky zdravotné problémy kupujúceho konzultovať s jeho ošetrujúcim lekárom, predovšetkým pokiaľ ide o tehotné a dojčiace ženy, malé deti, resp. ľudí trpiacich vážnymi ochoreniami.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *