MEDsk.eu

previous arrow
next arrow
Slider

Propolis – účinky, tinktúra, masť

Propolis alebo včelí tmel je látka na báze živice. Zdroj propolisu sa mení so zemepisnou šírkou. V miernom podnebí včely zbierajú živicu z listnatých stromov, hlavne topoľov a v menšej miere z ihličnatých stromov. Chemické zloženie propolisu z miernych a tropických oblastí sa líši. Typický propolis má asi 50 zložiek, 50 % tvoria živice a rastlinné balzamy, 30 % vosky, 10 % esenciálne oleje a 5 % peľ. Zloženie propolisu je v každom úli, v každej oblasti a v každom ročnom období iné.

Jeho farba zavisí od zdroja živice. Väčšinou je tmavohnedý, ale môže sa vyskytovať aj v odtieňoch zelenej, červenej, čiernej a bielej. Včely zbierajú potrebné prísady z dostupných zdrojov, ale keď bežné zdroje nie sú k dispozícii, používajú napríklad priemyselne vyrobený tmel, v mestách si pri nedostatku prirodzeného zdroja prinesú živicu aj zo striech domov, napríklad farbu obsahujúcu alkydovú živicu s prídavkom aditív . Propolis z jedného úľa preto môže mať liečivé vlastnosti, ktoré propolis z iného úľa nemá. Vlastnosti propolisu závisia od zdroja a včelár ich nemôže ovplyvniť. To môže byť dôvodom, prečo sa propolisu pripisuje toľko rôznorodých liečivých účinkov, a znemožniť opakovanie vedeckých štúdií, ktoré sa výskumom týchto účinkov zaoberajú. Aj vzorky propolisu získané z jedného včelstva sa môžu líšiť a kontrolované klinické testy sú preto takmer nemožné.

Propolis nájdete aj na stenách úľov. Ide o dômyselný „zdravotný“ filter. Najmä pri vyšších teplotách hrozí v úli rozšírenie chorôb. Práve v takýchto chvíľach sa z propolisovej vrstvy uvoľňujú prchavé látky, ktoré majú antibakteriálne účinky. Pri vniknutí hlodavca do úľa ho včely usmrtia, nevedia ale ho dostať von z úľa. Obalia ho propolisom, čím ho zakonzervujú a dezinfikujú. Vnútro úľa utesňujú čistým propolisom do 4mm, väčšie otvory utesňujú propolisom zmiešaným so včelím voskom.

Zber propolisu

Propolis zberáme škrabaním rámikov a položením PVC sieťoviny na včelstvo s priemerom oka do 4mm. Včelstvo sa snaží utepliť strop, zanensie oká čistým propolisom. Sieťovinu potom odoberieme, dáme do mraziaka, kde propolis stuhne a potom sa dá jednoducho zo sieťe vylámať. Včelárime v čistom prostredí, v 1. ochrannom pásme, preto propolis pochádza z prirodzeného prostredia včielok, z lesa.

Liečebné vlastnosti propolisu

 Propolis pôsobí na imunitný systém, v závislosti od zloženia môže mať silné antibiotické a antifungálne účinky a štúdie naznačujú, že skutočne môže byť účinný pri liečbe popálenín. Je tiež objektom stomatologického výskumu, pretože existujú dôkazy, že vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam aktívne chráni pred zubným kazom a inými ochoreniami ústnej dutiny.

Napriek tomu, že propolis má výrazné liečivé účinky, treba sa mať na pozore. Niektorí ľudia môžu na tento včelí produkt reagovať alergicky a preto je dobré si vopred vyskúšať prípadnú citlivosť na propolis. Pokiaľ by ste chceli propolis užívať vnútorne, začínajte s menšími dávkami a taktiež sledujte reakciu vášho tela. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia alergickí na pele, i keď nie je pravidlom, že pri alergii na niektoré pele je propolis nevhodný.

Niektorí vedci hovoria, že propolis je antibiotikum 21. storočia.
Využíva sa zvonku aj vnútorne pri liečení kožných chorôb – ekzémov, akné, zápalov –, pomáha pri vypadávaní vlasov, zlepšuje kvalitu pleti, pomáha v boji proti plesniach, pri odreninách a popáleninách, pri liečení žalúdočných vredov, zápaloch a bolestiach žalúdka, zlepšuje trávenie a činnosť čriev, pôsobí pri liečbe vysokého krvného tlaku, alergií či zubného kazu, využíva sa proti paradentóze, pomáha pri liečbe hemoroidov a posilňovaní imunitného systému.

Propolis výrazne pomáha aj pri chrípke, prechladnutí, zápaloch hrdla, bronchitíde, zápale pľúc, bolestiach uší (najmä zápal stredného ucha), pri bolestiach hlavy a migréne, bolestiach zubov, pri odstraňovaní bradavíc, pri vyrážkach, herpese, ďalej mykóze, omrzlinách, liečení otvorených rán, kĺbového reumatizmu, pri dne, infekcii močových ciest, ochorení obličiek, plynatosti čriev, črevnej infekcii, zápale hrubého čreva, žalúdočnom katare, žalúdočných vredoch, žalúdočnej viróze, žlčníkových kameňoch, poruchách krvného obehu a pri skleróze.

Profesor Stan Scheller, vedúci tímu štyroch lekárov na Inštitúte mikrobiológie lekárskej akadémie v Poľsku, zistil, že propolis je schopný stimulovať imunitný systém tak, že zvyšuje tvorbu protilátok v tele, čím sa zvyšuje jeho fyzická odolnosť proti chorobám.

1. Pri zvýšenom krvnom tlaku: 30 kvapiek propolisu nakvapkáme do 1 dl vlažnej vody. Užíva sa 1-krát denne večer pred spaním až do vyliečenia. Lepší výsledok sa dosiahne, ak sa súčasne užíva 1 lyžičku materskej kašičky.

2. Pri angíne, bolestiach hrdla, nachladnutí.: 1 kávovú lyžičku propolisu dáme do 1 dl vlažnej vody a často kloktáme. Po prvom glgu a kloktaní môžeme emulziu prehltnúť.

3. Pri zápale horných dýchacích ciest a prieduškách: 3-krát denne 20 až 40 kvapiek propolisu lyžičkou medu, s tekutinou alebo samostatne. Na zvýšenie účinnosti možno tinktúru inhalovať s horúcou vodou.

4. Pri zápale nosohltana a ochorení mandlí: užíva sa propolisová tinktúra, ktorou kloktáme hrdlo. Na zvýšenie účinnosti môžeme pridať trochu medu.

5. Pri astme a ochorení priedušiek: 2-krát denne 10 až 15 kvapiek propolisu nakvapkať na lyžičku medu, najmenej 8 až 10 dní, ale len pri zvýšenej teplote, keď teplota klesne, treba ihneď prestať. Prestávka 14 dní, potom sa liečba opakuje.

6. Na zvýšenie priechodnosti ciev, pri poruche výživy horných a dolných končatín a po infarkte myokardu: odporúča sa ráno nalačno užívať materskú kašičku spolu s propolisovou tinktúrou alebo emulziou, alebo 3x denne 30 minút pred jedlom.

Propolisová tinktúra

40 až 50 g rozdrveného propolisu dáme do tmavej fľaše a zalejeme 0,5 l 92 – 95 % lekárenským liehom Zmes uložíme na tmavé miesto pri izbovej teplote a každý deň 2- až 3-krát pretrepeme. Po 9 dňoch alkoholový roztok precedíme cez jemné umelohmotné sito. Tinktúru necháme v tmavej fľaši ďalších 7 dní pri teplote 8 až 10 °C a prefiltrujeme cez kávový filter alebo filtračný papier.
Takto pripravenú tinktúru zriedime pridaním 0.5 l 40 % lekárenského liehu, čím dostaneme 1 l propolisovej tinktúry s polovičnou koncentráciou liehu.

Propolisová masť

Propolisovú masť si ľahko pripravíme z tinktúry, Tinktúru je vhodné zahustit na sirupovitú konzistenci odparením alkoholu ponechaním v otvorenej nádobe niekolko dní na teplom mieste. Propolisový koncentrát sa potom postupne premiešava s masťovým základom, zohriatým na zhruba päťdesiat stupňovú teplotu. Na 100 g masťového základu použijeme 5-10 g propolisového koncentrátu (podla toho akú potrebujeme masť silnú). Všetko sa opatrne premieša až do odparenia zbytku liehu a vody, následne sa nechá schladiť. Ako masťový základ môžeme použiť: čistú / nesolenú / bravčovú masť, lekársku vazelínu, lanolín, včelí vosk, prírodné oleje.

Dávkovanie propolisovej tinktúry

Dospelí:

– 1/2 lyžička propolisovej tinktúry 2- až 4-krát denne 30 minút pred jedlom
– 10 až 40 kvapiek propolisovej tinktúry 2- až 4-krát denne
– maximálne 1 čajová lyžička 2- až 3-krát denne 30 minút pred jedlom

Deti:

-5 až 15 kvapiek 3- až 4-krát denne. Najlepšie na lyžičke s medom. Deti môžu užívať povolené antibiotiká súčasne s propolisom.

Využitie propolisovej masti

Masť s propolisom je určená na drobné povrchové rany, pretože výrazne urýchľuje proces hojenia, je tiež výbornou prevenciou proti hnisaniu. To tiež platí pre bolestivé nemoce kľbového aparátu, ako je napríklad artróza. Aj krátka masáž s použitím propolisovej masti dokáže uľaviť. Jazvy alebo vrásky už nebudú zďaleka také nápadné, pokožka spálená od slnka sa primerane schladí. V prípade poštípánia hmyzom ide o vhodnou prvú pomoc, pri popáleninách, pri lupienka dokáže táto masť hodne pomôcť, bercové vredy alebo hnisavé rany.

Alergia na propolisovú masť

Stačí trochu masti naniesť na prst a potrieť si vnútornú stranu ramena. Ak do hodiny nesčervenie, alebo sa neobjavia pľuzgiere , je všetko v poriadku a môžete sa mastiť.

Zdravotné a výživové tvrdenia

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ kupujúci požaduje presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny musí kupujúci pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom!

Rady, informácie a recepty, ktoré sú uvedené na webstránke predávajúceho nenahrádzajú rady lekára. Sú len osobným odporúčaním predávajúceho. Predávajúci nenesie zodpovednosť za nesprávny výklad obsahu. Kupujúci má sám zodpovednosť za svoj zdravie.

Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Predávajúci odporúča preto všetky zdravotné problémy kupujúceho konzultovať s jeho ošetrujúcim lekárom, predovšetkým pokiaľ ide o tehotné a dojčiace ženy, malé deti, resp. ľudí trpiacich vážnymi ochoreniami.


Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *