MEDsk.eu

previous arrow
next arrow
Slider

Kryštalizácia medu

Prirodzenou vlastnosťou medu je kryštalizácia (takzvané scukornatenie). Nie každý med však skryštalizuje rovnako; niektorý začne kryštalizovať už po pár týždňoch, iný bude v tekutej podobe aj po roku. Je to dané pomerom glukózy a fruktózy v mede, teda druhom kvetu, z ktorého včely med nazbierali. Med s vyšším podielom glukózy (hroznového cukru) skryštalizuje skôr, med s vyšším podieľom fruktózy (ovocný cukor) skryštalizuje neskôr. Napríklad agátový med má vysoký podieľ fruktózy, preto vydrží pri dobrom skladovaní v tekutom stave aj viac ako rok.

Falošný med neskryštalizuje vôbec. Taký vzniká pančovaním pravého včelieho medu s cukrovou prifarbenou vodou, syntetickou výrobou…

Existuje však aj pravý včelí med, ktorý nestuhne, takzvaný pastovaný med. Taký med vzniká riadenou kryštalizáciou, pri ktorej sa med mieša, pri čom vznikajú iba veľmi malé kryštáliky. Taký med ani netečie, ani netuhne. Je ho však ľahké spoznať od falošnej napodobeniny medu, lebo med pastovaním zbelie.

Veľký vplyv na skryštalizovanie medu má aj teplota, v ktorej med skladujeme. Med skryštalizuje najskôr pri teplote +12 °C až +14 °C, najdlhšie vydrží v tekutom stave skladovaný pri teplote 25°C . Nejjednoduchšou cestou ako skryštalizovaný med priviesť do tekutého stavu je med zabaliť do deky a nechať ho prehriať 1 -2 dni na radiátore.

Ako rýchlo med skryštalizuje záleží ešte aj na tom, nakoľko vlhké bolo počasie počas zberu medu. Ak bolo veľmi vlhké obdobie, včely priniesli do úľa med s vyšším obsahom vody a taký nám skryštalizuje neskôr, ako štandardne hustý med. Norma je maximálny podiel vody v mede 19%.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *