MEDsk.eu

previous arrow
next arrow
Slider

Ako začať včeláriť?

Výber včelstva

Začnite včeláriť pod vedením skúseného včelára vo vašom okolí. Od neho si zakúpte včelstvá, úle kúpte nové na rovnakej rámikovej miere ako má včelár, váš budúci učiteľ. Ušetríte si problémy pri začiatkoch.

Ak nemáte včelára vo svojom okolí, ktorého poznáte ako poctivého človeka, pri kúpe z internetu si dajte kupované včelstvá prehliadnuť veterinárným asistentom, najlepšie z organizácie vo vašom okolí, prípadne z miesta, kde kupujete.

PDF

Nechajte si o tom vystaviť Sprievodný doklad. Je to dobrozdanie o negatívnom výsledku prehliadky na zdravotný stav včelstva podpísaný Veterinárnou správou, ktorej asistenti vykonajú prehliadku. Požiadajte aj o prefotený Výsledok z rozboru meliva /včielky pri papaní zásob v zime odstraňujú viečka plástov a ten vosk čo padne na dno je melivo/. Budete mať doklad o nákupe zdravých včelstiev, vyhnete sa tým rôznym obvineniam zo strany včelárov. Oni budú vidieť vo Vás zodpovedného budúceho včelára a tak budú ku Vám aj pristupovať.

Včela neostane len vo vašej záhradke, môže byť pri chorobe vašich včelstiev roznášačom choroby po okolí. Vtedy urobíte problém včelárom čo roky včelária a sebe nepríjemnosti. Chorobu si môžete zavliecť nákupom starších úľov, starších včelárskych pomôcok a zakúpením chorých včelstiev z internetu, o fakte že sú pozitívne nemusí vedieť ani predávajúci a choroba na včelnici vám môže prepuknúť neskoršie, keď sa už prejaví na plode. Preto odporúčam kupovať včelstvá od včelára, ktorý má aj negatívny rozbor meliva. Rady že plameňom a savom s lúhom stačí dezinfikovať na 100% neverte, spóra Paenibacillus larvae larvae od ktorej vzniká mor včelieho plodu vydrží v mraze 50 rokov na dreve, všade sa nemusíte dezinfekciou dostať. Takže jednoznačne začnite so včelsvami v nových úľoch.

Včelie kráľovné

Pri kúpe sa opýtajte na líniu včelej kráľovnej, v našich podmienkach sa chovajú viacero línií, napr. Vučko, Tatranka, Troiseck, Vigor, Singer…. Každá z línií má svoje špecifikácie, tieto sa ale podľa môjho názoru nedarí až tak udržiavať, vzhľadom na voľné párenie s trúdmi nie vždy z požadovanej línie, resp. sa ku nám nedostanú matky s presným genetickým materiálom. Pri testovaní zakúpených matiek z línií uznaných chovov ma žiadna z nich o ďaľšom rozšírení zakúpenej línii matiek na včelnici nepresvedčila. Chovám vlastnú líniu, i keď oficiálne neregistrovanú, ale je za ňou 40 rokov včelárenia a každoročného zušľachťovania chovu. Pri pestovaní vlastných matiek si sám vyberám prelarvovaním z buniek plemenivo – larvičky od matiek zo včelstiev, ktoré majú dlhodobo vynikajúce vlastnosti – vysoký medný výťažok, dobre sa s nimi pracuje, pri práci sa nerozliezajú, ale sedia na rámikoch, sú nepichavé alebo len minimálne, majú silný čistiaci pud, dobre bránia letáč a majú výborný jarný rozvoj.

Stanovište

Veľmi dôležitý je výber stanovišťa pre vašu budúcu včelnicu. Ak začnete včeláriť v zastavanej oblasti a úle si dáte do záhrady, môže sa stať, že poštípanie susedov budú mať na svedomí len vaše včielky. Niet nad rozvadené susedské vzťahy a vy pravidelne budete susedom lepiť oči pohárom medu. Keď majú malé deti, resp. niekto je alergik na včelí jed, dočkáte sa aj ďalších nepríjemností.

Všade sa hovorí o nedostatku opeľovačov, o úhynoch včelstiev a úbytku včelárov. Vy začnete tento nepriaznivý stav s dobrým vedomím naprávať, počítajte však s nepochopením okolia, s odporom susedov a okolia či závisťou. Tí poslední vidia med, peniaze a nie Váš pot, námahu či žihadlo vo vašej ruke, ktorému sa nevyhnete.

Otestujte sa v začiatkoch aj vy, či nie ste alergický na včelí jed. Opuchnutie ruky nevadí, na to si zvyknete, aj bolesť po uštipnutí budete vnímať časom o dosť menej. Keď by vám ale začali puchnúť ústa a hrdlo, buďte opatrní a nevčelárte.

Voľte miesto kde včely nebudú priamo ohrozovať ľudí. Ak nie je v dolete 5km vašich včelstiev žiadne včelstvo, zamyslite sa prečo nie je, či to vaše včelstvo si nájde dostatok včelej paše od jari do jesene. Nestačí len záhrada a pár ovocných stromov, ani lán repky olejky, včielky potrebujú od marca do augusta lietať po kvietkoch. Keď podmienky na to nemáte, rozmyslite si vaše časové a finančné možnosti. Ak ste pevne rozhodnutí začať, zvážte zakúpiť príves alebo kočovný voz na prevoz včelstiev za zdrojom znášky. Podľa toho voľte v ďalšom konštrukciu úľa, parametre si prispôsobte sebe, včielky sa buď prispôsobia vašim parametrom, alebo časom si tie svoje upravíte s nadobudnutou praxou.

Včelnica potrebuje mať v dolete vodu, ideálne je mať v blízkosti potôčik. Ani veterná strana nie je dobrá, potrebné je zátišie, včielky to ocenia. Stranu letáča voľte smer juho východ, zabezpečíte včielkam lepší jarný rozvoj. Vyhnite sa umiestniť včelstvá pod drôty vysokého napätia. Ak poznáte prútikára, vezmite ho na včelnicu a včelnicu nezaložte na mieste, kde mu budú prútiky pracovať. Zo skúsenosti viem, že na jednom mieste na včelnici sa včelstvám nedarí, je to síce len okruh 2*2 metre, ale nedarilo sa tam včelstvám. Dobre je mať aj pevnú prístupovú cestu, ak večerom prší, včielky sú dnu, skorej môžete ísť s nimi na kočovku, tak nech nezapadnete v blate.

Ochrana včelnice

Včelnicu si ohradte najlepšie eletrickým oplotkom, ak sa v blízkosti vyskytuje medveď. Mal som 6 krát medvediu návštevu, po prvej demolačnej návšteve som našiel rozbité úle, rámiky rozvešané po stromoch. Medvedica učila mladé včeláriť. Potom som riešil ochranu včelnice viacnásobným zabezpečením. Prvým nástražným, pri potiahnutí drôtu vedúcemu okolo včelnice sa vytiahla poistka a došlo k rane z 9mm slepého náboja. Druhým bolo cez drevený štipec, v ktorom medzi dvomi hrebíkmi + a – bol kusok umelej hmoty. Vytiahnutím sa štipec zopne + a – pól, / vypínač / , potom cez 9V batériu a elektrický palník, ktorý vznietil petardu. Tretí okruh vnútorný je elektrický. Ostatných 5 medvedích návštev sa už skončilo len vybuchnutými petardami a slepými nábojmi, či srsťou na pletive ako medvede utekali v noci preč.

Označenie včelnice

Včelnicu si označte tabuľou s vašim menom, kontaktom na Vás, tiež aj výstražnou tabuľou Pozor včely. Ak ste ďalej od frekventovaných miest a ktosi pri zvedavosti utŕži žihadlo, mal možnosť si o tom prečítať. Nebude Vás nikto napádať za ohrozenie zdravia neinformovaním o tom, že sú tam včely. Tabuľka treba, vidieť že sú tam včely nestačí.

Typ úľa

roj

Toto je typ úľa testovaný a schválený včelami už pred 80. miliónmi rokov.

 Luneburgskí včelári v 19. storočí uplietli na kopyte košnicu, s vnútorným priemerom asi 35 cm. Vnútornou výškou približne 45cm. Pod košnicu na jar včelár podsunul 10cm slamený prstenec, čím košnicu predĺžil a včelstvo mohlo stavat nové dielo. Vo vnútri stavalo včelsvo plásty od kraja ku kraju, ich výška sa skracovala podľa poloblúka košnici. Vnútro teda dosť presne kopírovalo stavbu, akú si včelstvo stavia v prirodzenom prostredí.

Pre dnešné včelárenie sa vytvorilo viac typov úľov, je množtvo názorov prečo tento je lepší a prečo tento ešte lepší. Ja tvrdím každý úľ je dobrý, ktorý vyhovuje včelárovi podľa jeho spôsobu včelárenia. Základom asi dnes u všetkých je odoberateľné dno, s vložkou zo sieťoviny, peľochyt, nadstavky sú rôznych rozmerov, podľa typu zostavy. Jednoznačne tvrdiť, že tento rozmer je top bol u výrobcoch úlov z bedničiek od Whisky, v tých začali včeláriť, boli zdarma. Teraz si začínajúci včelár môže kúpiť modernú zostavu, stačí si na internete pár dní čítať názory včelárov. Pravda je, ak dokážete v apríli mať plné štyri nízke nádstavky, či dva typu B 10 či dva čechoslovák a budete mať zvládnutú prácu s nimi i postup ako na to, ku rovnakému výsledku sa dopracujete v akomkoľvek type úľa a aj keď to pritiahnem teraz trochu za vlasy, i v škatuli od topánok. To či v apríli budú plné je na vás už od júna minulého roka.

Jediná rada asi pri výbere úľa je, vyberte si úľ pevnej konštrukcie, opatrenej skrutkami na spájanie jednotlivých nádstavkov a dna dokopy. Nič príjemné Vás v noci nečaká, ak sa čosi z úľa rozoberie pri prenášaní, resp. sa uvolní nastreľovaný klinec klincovačkou, nádstavky či dno sa vám oddelí. V noci včielky nelietajú, v noci lezú a štípu.

Včelárim v úľoch typ čechoslovák. Keď je medník plný, vyberiem do prepravky štyri – päť rámikov a v pohode ho zložím dole, nie je teda ťažký. Pri medobraní mi je ľahšie, keďže nemusím vytáčať dvoj alebo troj násobný počet rámikov ako pri nízkonadstavkových úľových zostavách. Tiež aj môj spôsob včelárenia je prispôsobený, včelstvá zimujem v medníku, postupne na jar schádzajú z horného do spodných nádstavkov, pod spodným je polmedník, čiže nenarazia pri svojom rozširovaní na dno. Pri nízkonadstavkových včelár pracuje s nadstavkami, prehadzuje ich a tak podnieti matku plodovať do priestoru kde má matka medzeru. Úle prerábať na inú mieru sa mi nevyplatí, ostanem včeláriť na tejto. Vy ak začínate, zvážte výber úľa dôkladne, meniť rámikovú mieru je dosť finančne aj časovo náročné, hlavne kým vám včielky vystavajú nové dielo na novej miere. Na nete je množstvo názorov, trieďte si ich. Všetko sú to názory ľudí, nie názormi včelstiev. Oni majú ten svoj názor, v dutine stromu spred 80. miliónmi rokov a prežili až do tejto modernej doby.

Či včielky prežijú ďalej je možno aj vo vašich rukách. Ich najväčšími nepriateľmi je sebecký človek nemysliaci na prírodu a lakomý včelár.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *